Divadlo bratří Formanů
Divadlo bratří Formanů je už dvacet pět let jedním z nejvýraznějších uměleckých uskupení českého divadla. Svým netradičním pojetím, stylem práce a poetikou se však z něho zcela vymyká. Kromě bratrů Petra a Matěje Formanových a několika málo stálých členů (Veronika Švábová, Andrea Sodomková, Josef Sodomka, Marko Ivanovič a Ivan Arsenjev), totiž vzniká pro každé představení nový tým, přinášející novou energii a dovednosti.
Nomádský život
Divadlo bratří Formanů nemá vlastní budovu ani stálou scénu. Svá představení většinou vytváří ve specifických prostředích, jakými je třeba Divadelní loď Tajemství nebo různé typy mobilních stanů. S tím pak souvisí i nomádský život, který členové divadla vyznávají. Se svými projekty putují nejen po Čechách, ale i po celé Evropě (či USA a Mexiku), kde již odehrály tisíce repríz, často na velmi prestižních místech a festivalech. Tím si vydobyli vysoký kredit a každé jejich další představení je nejen očekáváno, ale vzniká v koprodukci s předními divadelními partnery ve Francii či Belgii. V tom je Divadlo bratří Formanů v českém divadelní prostředí zcela výjimečné. Při svých cestách tedy přirozeně a vytrvale šíří dobré jméno české kultury, sílu její divadelní, výtvarné i loutkářské tradice.
V kamenném divadle
Druhou linii tvorby Divadla bratří Formanů pak představují projekty vytvořené pro jiná divadla. Především pro pražské Národní divadlo, kde se s úspěchem hrálo několik jejich operních inscenací. Důležité ale byly i práce pro divadlo Husa na provázku nebo divadlo Minor.
Tradice a nové cesty
V připravovaném představení Deadtown se soubor opět snaží posunout ve své tvorbě o kus dál, hledat a bavit se novými možnostmi. Ke své tradiční ”rukodělné” práci, reprezentované silnou výtvarnou stránkou či loutkami, navazujícími na dlouhou tradici, se tentokrát přidá i výrazná filmová složka, jejíž podstatnou součástí je animace. Ta byla vždy silnou stránkou české kinematografie a tvůrci se k této tradici hlásí.
Projektů, které spojují film a divadlo je v dnešní době více, v případě Deadtownu však filmový obraz není jen pozadím nebo ilustrací, ale živým prostředím, vytvářejícím ve spojení s hercem vlastní magickou realitu, inspirovanou světem Karla Zemana.
Vítejte v Deadtownu
Tak jako u jiných projektů Divadla bratří Formanů je i tentokrát snahou tvůrců překročit zaběhané hranice a najít nový svět (vždyť putování do Nového světa je i podtitulem názvu představení, byť jde to putování nostalgické, do časů, kdy film měl ještě barvu sépie). Přitom ale nezapomenout na diváka, na emoce, sdělení a silný zážitek. Protože ani tentokrát návštěvník nevstoupí jen do divadla, ale ocitne se v originálním, pouze pro toto představení vytvořeném světě. A až představení skončí, může vejít i na scénu a spolu s herci a dalšími členy divadla strávit v baru, předtím vyhrazeném jen smyšleným postavám divadelního kusu, zbytek večera. A tímto okamžikem sdílené pospolitosti naplnit i hlavní smysl celého projektu.
Realizované projekty
1992 – Barokní opera
loutková verze české barokní zpěvohry
1993 – Kejklíř matky Boží
loutkové představení podle povídky Anatola France
1994 – Sedlák čert a bába
loutkové představení na motivy povídky Francoise Rabelaise
1996 – Prodaná nevěsta
pouťově – cirkusácká verze opery Bedřicha Smetany
1996 – Bouda / La Baraque
víno, hudba, polívka – potulný kabaret vytvořený společně s Cabaret Theatre Dromesko
2000 – Nachové plachty
divadelní adaptace pohádkové feérie Alexandra Grina, hraná na vlastní divadelní lodi Tajemství a později i v divadelním stanu
2003 – Kráska a zvíře
opera Phillipa Glasse podle filmu Jeana Cocteaua, uvedená v Národním divadle (cena Alfréda Radoka za scénografii)
2005 – Klapzubova jedenáctka
divadelní adaptace povídky Eduarda Basse. Rodinné představení pro divadlo Minor
2007 – Dobře placená procházka
jazzová opera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, vytvořená společně s Milošem Formanem pro Národní divadlo (cena Alfréda Radoka za scénografii)
2007 – Pražské Quadriennale
česká národní expozice a expozice v sekci Divadelní architektura
2007 – Obludárium
kabaret oblud v mobilním stanu (cena Alfréda Radoka za nejlepší divadelní představení roku)
2009 – Ubohá Rusalka bledá
opera Antonína Dvořáka, nastudovaná se souborem divadla Husa na provázku v Brně a posléze adaptovaná i do prostoru divadelní lodi Tajemství
2012 – Čarokraj
rodinná opera Marka Ivanoviče pro historickou budovu Národního divadla (cena Alfréda Radoka za scénografii)
2013 – Aladin
loutkové představení příběhu z Tisíce a jedné noci putující za dětskými diváky desítkami evropských měst a městeček
2015 – Plzeň, Evropské hlavní město kultury
zahajovací večer, který zaplnil plzeňské náměstí Republiky desítkami účinkujících a tisíci diváků
2015 – Jeníček a Mařenka
pohádková opera Engelberta Humperdincka inscenovaná v budově Státní opery Národního divadla
2017 – Deadtown
Forman Brothers Wild West Show